Oct
10
(946 Views / 0 Upvotes)
0 Replies

North Harbour v Tasman
Albany 7:35 PM 12 Oct

Matt McGahan, Matt Duffie, Matt Vaega, Michael Little, Tevita Li, Bryn Gatland, Chris Smylie; Murphy Taramai, Connor Collett, Glenn Preston, Chris Vui, Gerard Cowley, Sione Mafileo, Adrian Smith, Karl Tu'inukuafe
Reserves: Kalem Chan-Boon, Hani Fatai, Jethro Felemi, Hapakuki Moala-Liavaa, Kane Jacobson, Bryn Hall, Daniel Hilton-Jones, Afa Fa'atau

Mitchell Hunt, Viliame Lolohea, Alex Nankivell, David Havili, James Lowe, Marty Banks, Finlay Christie, Shannon Frizzell, Tevita Koloamatangi, Ethan Blackadder, Quinten Strange, Alex Ainley, Ross Geldenhuys, Andrew Makalio, Tim Perry
Reserves: Jesse MacDonald, Kane Hames, Siua Halanukonuka, TeAriki Ben-Nicholas, Braden Stewart, Billy Guyton, Kieron Fonotia, Caleb Makene


Taranaki v Auckland
New Plymouth 7:35 PM 13 Oct

1 Mitchell Graham, 2 Rhys Marshall, 3 Ryan Cocker, 4 Ben Matwijow, 5 Leighton Price, 6 Mitchell Brown, 7 Mitchell Crosswell, 8 Toa Halafihi, 9 Kylem O'Donnell, 10 Marty McKenzie, 11 Beaudein Waaka, 12 Johnny Faauli, 13 Seta Tamanivalu, 14 Declan O'Donnell, 15 Stephen Perofeta
Reserves: 16 Sione Lea, 17 Jared Proffit, 18 Reuben O'Neill, 19 Lachlan Boshier, 20 Adrian Wyrill, 21 Te Toiroa Tahuriorangi, 22 Sean Wainui, 23 Latu Vaeno

Melani Nanai, Lolagi Visinia, Rieko Ioane, Vince Aso, Pryor Collier, Simon Hickey (capt), Leon Fukofuka; Akira Ioane, Josh Kaifa, Steven Luatua, Michael Fatialofa, Scott Scrafton, Marcel Renata, Kurt Eklund, Sam Prattley
Reserves: Blake Hill, Tom McHugh, Isi Tu'ungafasi, Ben Nee Nee, Sinclair Dominikovich-Murray, Jono Hickey, Liam Steel, Latiume Fosita


Manawatu v Otago
Palmerston North 7:35 PM 14 Oct

1 Tukiterangi Raimona, 2 Travis Taylor, 3 Jake Ilnicki, 4 Jackson Hemopo, 5 Tom Parsons, 6 Antonio Kiri Kiri, 7 Callum Gibbins, 8 Heiden Bedwell-Curtis, 9 Kayne Hammington, 10 Otere Black, 11 Nathan Turdreu, 12 Hamish Northcott, 13 Jason Emery, 14 Ngani Laumape, 15 Curtis Ambrose
Reserves: 16 Hunter Prescott, 17 Chris Eves, 18 Michael Alaalatoa, 19 Kane Thompson, 20 Harrison Brewer, 21 Jamie Booth, 22 Aaron Cruden, 23 Curtis Reid

1 Craig Millar, 2 Sam Anderson-Heather, 3 Donald Brighouse, 4 Josh Dickson, 5 Blair Tweed, 6 Adam Knight, 7 Lee Allan, 8 Naulia Dawai, 9 Josh Walden, 10 Scott Eade, 11 Matt Faddes, 12 Teihorangi Walden, 13 Sio Tomkinson, 14 Tony Ensor, 15 Michael Collins
Reserves: 16 Liam Coltman, 17 Aki Seiuli, 18 Josh Hohneck, 19 James Lentjes, 20 Sione Teu, 21 Jonathan Ruru, 22 Fletcher Smith, 23 Gavin Stark


Counties Manukau v Canterbury
Pukekohe 2:35 PM 15 Oct

Luteru Laulala, Sione Fifita, Sam Vaka, Cardiff Vaega, Toni Pulu, Piers Francis, Augustine Pulu (c), So'otala Fa'aso'o/Onosa'i Auva'a, Jordan Taufua, Jimmy Tupou (c), Matiaha Martin, Viliame Rarasea, Kalolo Tuiloma/Sean Paranihi, Hika Elliot, Pauliasi Manu
Reserves: Gafatasi Sua, Sean Bagshaw, Kalolo Tuiloma/Sean Paranihi, Matt Vaai, Onosa'i Auva'a/Viliami Taulani, Richard Judd, Joe Ikenasio, Sione Molia

Jordie Barrett, Johnny McNicholl, Jack Goodhue, Inga Finau, George Bridge, Ben Volavola, Ere Enari, Luke Whitelock [captain], Jed Brown, Tom Sanders, Dave McDuling, Scott Barrett, Siate Tokolahi, Ben Funnell, Alex Hodgman
Reserves: Tom Crozier, Daniel Lienert-Brown, Lee-Roy Atalifo, Reed Prinsep, Dylan Nel, Jack Stratton, Nathan Earle, Poasa Waqanibau


Hawke’s Bay v Bay of Plenty
Napier 5:35 PM 15 Oct

Shannan Chase, Matt Garland, Jonah Lowe, Tiaan Falcon, Mason Emerson, Ihaia West, Brad Weber, Fa'alemiga Selesele, Tony Lamborn, Trent Boswell-Wakefield, Geoff Cridge, Mark Abbott (c), Mason Kean, Ricky Riccitelli, Tolu Fahamokioa
Reserves: Ash Dixon, Jason Long, Jarvy Aoake, Josh Eden-Whaitiri, Hugh Renton, Chris Eaton, Billy Ropiha, Dan McIntyre

1 Aidan Ross, 2 Joseph Royal, 3 Siegfried Fisi'ihoi, 4 Keepa Mewett, 5 Culum Retallick, 6 Shahn Eru, 7 Henry Stowers, 8 Joe Tupe, 9 Te Aihe Toma, 10 Dan Hollinshead, 11 Regan Ware, 12 Teddy Stanaway, 13 Lalakai Foketi, 14 Monty Ioane, 15 Isaac Te Aute
Reserves: 16 James O'Reilly/Sebastian Siataga, 17 Solomona Sakalia, 18 Pingi Tala'apitaga, 19 Jeff Thwaites, 20 Matty Axtens, 21 Ruki Tipuna, 22 Kelly Haimona, 23 Chase Tiatia


Wellington v Waikato
Wellington 7:35 PM 15 Oct

Peter Umaga-Jensen, Joe Hill, Wes Goosen, Shaun Treeby, Salesi Rayasi, Jackson Garden-Bachop, Tomasi Palu, Hoani Matenga, Brad Shields (c), Vaea Fifita, Sam Lousi, Mark Reddish, Chris Baumann, Leni Apisai, Reggie Goodes
Reserves: Asafo Aumua, Vince Sakaria, Alex Fidow, Galu Taufale, Greg Foe, Sheridan Rangihuna, Pakai Turia, Mike Lealava'a

Waikato: Jordan Trainor, Iliesa Ratuva Tavuyara, Willis Halaholo, Sam Christie, Sevu Reece, Damian McKenzie, Pele Cowley; Whetu Douglas (c), Adam Burn, Jordan Manihera, Brian Alainu'uese, Jacob Skeen, Atu Moli, Hame Faiva, Tau Koloamatangi
Reserves: Steven Misa, Sefo Kautai, Latu Talakai, Leva Fifita, Mitch Jacobson, Isaac Boss, Stephen Donald, Tevita Taufui


Tasman v Southland
Nelson 2:35 PM 16 Oct

1 Tim Perry, 2 Andrew Makalio, 3 Ross Geldenhuys, 4 Alex Ainley, 5 Pari Pari Parkinson, 6 Shannon Frizell, 7 Shane Christie, 8 Pete Samu, 9 Billy Guyton, 10 Marty Banks, 11 James Lowe, 12 David Havili, 13 Kieron Fonotia, 14 Viliami Lolohea, 15 Mitchell Hunt
Reserves: 16 Jesse Macdonald, 17 Kane Hames, 18 Siua Halanukonuka, 19 Quinten Strange, 20 Ethan Blackadder, 21 Finlay Christie, 22 Alex Nankivell, 23 Caleb Makene

1 Joseph Walsh, 2 Brayden Mitchell, 3 Morgan Mitchell, 4 Joshua Clark, 5 Matthew Phillip, 6 Bill Fukofuka, 7 Tim Boys, 8 Mika Mafi, 9 Jimmy Cowan, 10 Wharenui Hawera, 11 Mike Molloy, 12 James Schrader, 13 Dylan Collier, 14 Tauasosi Tuimavave, 15 Junior Ngaluafe
Reserves: 16 Jason Rutledge, 17 Shaun Stodart, 18 Guy Millar, 19 Mike Stewart, 20 Phil Halder, 21 Michael Dowsett, 22 Greg Dyer, 23 Wade McRae


Northland v North Harbour
Whangarei 4:35 PM 16 Oct

1 Namatahi Waa, 2 Matt Moulds (captain), 3 Phil Kite, 4 Epineri Uluiviti, 5 Shane Neville, 6 Michael Faleafa, 7 Kara Pryor, 8 Matt Matich, 9 Matty Marwick, 10 Peter Breen, 11 Monty Lama, 12 Dan Hawkins, 13 Warren Dunn, 14 Jordan Hyland, 15 Solomon Alaimalo
Reserves: 16 Ross Wright, 17 Howard Silitoto, 18 Matt Talaese, 19 Josh Larsen, 20 Jack Ram, 21 Malcolm MacLeod, 22 Tamati Tua, 23 Waisea Lawebuka

1 Nic Mayhew, 2 Adrian Smith, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Brandon Nansen/Glen Preston, 6 Chris Vui (captain), 7 Connor Collett, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Bryn Gatland, 11 Tevita Li, 12 Michael Little, 13 Matt Vaega, 14 Matt Duffie, 15 Matt McGahan
Reserves: 16 Ray Niuia/Vyron Smith, 17 Karl Tu'inukuafe/Jethro Felemi, 18 Hani Fatai, 19 Glenn Preston/Josh Tyrell, 20 Hapakuki Moala-Liavaa, 21 Chris Smylie, 22 Daniel Hilton-Jones, 23 Afa Faatau

Oct
3
(728 Views / 0 Upvotes)
0 Replies

Manawatu v Wellington
Palmerston North 7:35pm, 05 Oct

1 Chris Eves, 2 Hunter Prescott, 3 Jake Ilnicki, 4 Kane Thompson, 5 Liam Hallam-Eames, 6 Antonio, 7 Callum Gibbins (c), 8 Valentino Mapapalangi, 9 Jamie Booth, 10 Otere Black, 11 Nathan Tudreu, 12 Hamish Northcott, 13 Jason Emery, 14 Curtis Reid, 15 Ambrose Curtis
Reserves: 16 Tim Cadwallader, 17 Fraser Armstrong, 18 Mike Alaalatoa, 19 Jackson Hemopo, 20 Harrison Brewer, 21 Toby Morland, 22 Sam Malcolm, 23 Ngani Laumape

15 Peter Umaga-Jensen, 14 Jason Woodward, 13 Matt Proctor, 12 Shaun Treeby, 11 Wes Goosen, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Tomasi Palu, 8 Hoani Matenga, 7 Brad Shields (c), 6 Vaea Fifita, 5 Sam Lousi, 4 James Blackwell, 3 Chris Baumann, 2 Leni Apisai, 1 Ha'amea Ahio
Reserves: 16 Asafo Aumua, 17 Sitiveni Paongo, 18 Alex Fidow, 19 Isaia Walker-Leawere, 20 Galu Taufale, 21 Sheridan Rangihuna, 22 Pakai Turia, 23 Malo Tuitama


Auckland v Tasman
Auckland 7:35pm, 06 Oct

1 Sam Prattley, 2 Kurt Eklund, 3 Marcel Renata, 4 Scott Scrafton, 5 Michael Fatialofa, 6 Liaki Moli, 7 Akira Ioane, 8 Steven Luatua, 9 Jono Hickey, 10 Simon Hickey, 11 Pryor Collier, 12 Vince Aso, 13 Rieko Ioane, 14 Lolagi Visinia, 15 Melani Nanai
Reserves: 16 Blake Hill, 17 Tom McHugh, 18 James Lay, 19 Ben Nee Nee, 20 Josh Kaifa, 21 Leon Fukofuka, 22 Liam Steel, 23 Latiume Fosita

Mitchell Hunt, Tima Faingaanuku, Alex Nankivell, David Havili, Caleb Makene, Marty Banks, Billy Guyton; Pete Samu, Shane Christie, Tevita Koloamatangi, Alex Ainley, Quinten Strange, Ross Geldenhuys, Andrew Makalio, Tim Perry
Reserves: Jesse MacDonald, Kane Hames, Siua Halanukonuka, Ethan Blackadder, Shannon Frizell, Finlay Christie, Trael Joass, Viliami Lolohea


Canterbury v North Harbour
Christchurch 7:35pm, 07 Oct

Johnny McNicholl, Nathan Earle, Jack Goodhue, Jordie Barrett, George Bridge, Richie Mo'unga, Ere Enari, Luke Whitelock (captain), Jed Brown, Tom Sanders, David McDuling, Scott Barrett, Oli Jager, Ben Funnell, Daniel Lienert-Brown
Reserves: Nathan Vella, Alex Hodgman, Siate Tokolahi, Hamish Dalzell, Reed Prinsep, Jack Stratton, Inga Finau, Ben Volavola

1 Adrian Smith, 2 Vyron Smith, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Chris Vui, 6 Glenn Preston, 7 Connor Collett, 8 Murphy Taramai, 9 Chris Smylie, 10 Bryn Gatland, 11 Tevita Li, 12 Michael Little, 13 Matt Vaega, 14 Matt Duffie, 15 Matt McGahan
Reserves: 16 Kalem Chan-Boon, 17 Hani Fatai, 18 Jody Allen, 19 Josh Tyrell, 20 Kane Jacobson, 21 Bryn Hall, 22 Daniel Hilton-Jones, 23 Afa Fa'atau


Southland v Northland
Invercargill 2:35pm, 08 Oct

Junior Ngaluafe, Tauasosi Tuimavave, Jaye Thompson-Te Munnu, James Schrader, Mike Molloy, Wharenui Hawera, Jimmy Cowan, Mika Mafi, Tim Boys, Bill Fukofuka, Matthew Philip, Mike McKee, Guy Millar, Brayden Mitchell (c), Joe Walsh
Reserves: Jason Rutledge, Peni Ravai, Morgan Mitchell, Josh Clark, Phil Halder, Jahvis Wallace, Greg Dyer, Dylan Collier

1 Howard Sililoto, 2 Matt Moulds (c), 3 Phil Kite, 4 Tom Robinson, 5 Shane Neville, 6 Michael Faleafa, 7 Kara Pryor, 8 Matt Matich, 9 Malcolm MacLeod, 10 Peter Breen, 11 Waisea Lawebuka, 12 Dan Hawkins, 13 Tamati Tua, 14 Jordan Hyland, 15 Solomon Alaimalo
Reserves: 16 Ross Wright, 17 Namatahi Waa, 18 Matt Talaese, 19 Josh Larsen, 20 Aorangi Stokes, 21 Matty Markwick, 22 Warren Dunn, 23 Jone Macilai


Otago v Counties Manukau
Dunedin 5:35pm, 08 Oct

Michael Collins, Mitchell Scott, Sio Tomkinson, Tei Walden, Fa'asiu Fuata'i, Scott Eade, Jonathan Ruru, Naulia Dawai, James Lentjes, Adam Knight, Tom Franklin, Blair Tweed, Donald Brighouse, Sam Anderson-Heather (captain), Craig Millar
Reserves: Sekonaia Pole, Jonah Aoina, Josh Hohneck, Josh Dickson, Sione Teu, Kaide Whiting, Fletcher Smith, Matt Faddes

Luteru Laulala, Sione Fifita, Sam Vaka, Cardiff Vaega, Sherwin Stowers, Piers Francis, Richard Judd, Sootala Fa'aso'o, Jordan Taufua, Jimmy Tupou (captain), Matiaha Martin, Viliame Rarasea, Kalolo Tuiloma, Gafatasi Su'a, Sean Bagshaw
Reserves: Hika Elliot, Pauliasi Manu, Sione Faletau, Matt Vaai, Joshua Dowling, Jonathan Taumateine, Joe Reynolds, Toni Pulu


Waikato v Hawke’s Bay
Hamilton 7:35pm, 08 Oct

Jordan Trainor, Iliesa Ratuva Tavuyara, Willis Halaholo, Tevita Taufui, Sevu Reece, Sam Christie, Pele Cowley; Whetu Douglas (c), Adam Burn, Jordan Manihera, Brian Alainu'uese, Jacob Skeen, Atu Moli, Hame Faiva, Tau Koloamatangi
Reserves: Steven Misa, Sefo Kautai, Latu Talakai, Leva Fifita, Mitch Jacobson, Isaac Boss, Jason Robertson, Milford Keresoma

1 Ricky Riccitelli, 2 Ash Dixon (c), 3 Ben May, 4 Geoff Cridge, 5 Mark Abbott, 6 Trent Boswell-Wakefield, 7 Tony Lamborn, 8 Fa'alemiga Selesele, 9 Chris Eaton, 10 Ihaia West, 11 Mason Emerson, 12 Tiaan Falcon, 13 Robbie Fruean, 14 Jonah Lowe, 15 Matt Garland
Reserves: 16 Jorian Tangaere, 17 Jason Long, 18 Mason Kean, 19 Josh Eden-Whatiri, 20 Ben Hamelink, 21 Brad Weber, 22 Billy Ropiha, 23 Shannan Chase


Wellington v Taranaki
Wellington 2:35pm, 09 Oct

1 Reggie Goodes, 2 Asafo Aumua, 3 Joe Apikotoa, 4 Isaia Walker-Leawere, 5 Mark Reddish (captain), 6 Vaea Fifita, 7 Galu Taufale, 8 Hoani Matenga, 9 Sheridan Rangihuna, 10 Pakai Turia, 11 Jason Woodward, 12 Shaun Treeby, 13 Wes Goosen, 14 Joe Hill, 15 Jackson Garden-Bachop
Reserves: 16 Leni Apisai, 17 Ha’amea Ahio, 18 Alex Fidow, 19 James Blackwell, 20 Greg Foe, 21 Tomasi Palu, 22 Mike Lealava’a, 23 Lester Maulolo

1 Mitchell Graham, 2 Rhys Marshall, 3 Ryan Cocker, 4 Ben Matwijow, 5 Leighton Price, 6 Iopu Iopu-Aso, 7 Mitchell Crosswell (captain), 8 Toa Halafihi, 9 Kylem O’Donnell, 10 Marty McKenzie, 11 Latu Vaeno, 12 Johnny Faauli, 13 Seta Tamanivalu, 14 Declan O’Donnell, 15 Stephen Perofeta
Reserves: 16 Harry Jones, 17 Jared Proffit, 18 Reuben O’Neill, 19 Mitchell Brown, 20 Berny Hall, 21 Te Toiroa Tahuriorangi, 22 Sean Wainui, 23 Jackson Ormond


Bay of Plenty v Manawatu
Rotorua 4:35pm, 09 Oct

15 Isaac Te Aute, 14 Monty Ioane, 13 Lalakai Foketi, 12 Teddy Stanaway, 11 Regan Ware, 10 Dan Hollinshead, 9 Te Aihe Toma, 8 Jesse Parete, 7 Henry Stowers, 6 Shahn Eru, 5 Culum Retallick (captain), 4 Keepa Mewett, 3 Siegfried Fisi'ihoi, 2 Joseph Royal, 1 Aidan Ross
Reserves: 16 James O'Reilly, 17 Solomona Sakalia, 18 Pingi Tala'apitaga, 19 Jeff Thwaites, 20 Matty Axtens, 21 Ruki Tipuna, 22 Kelly Haimona, 23 Te Rangi Fraser

1 Chris Eves, 2 Travis Taylor, 3 Michael Alaalatoa, 4 Tom Parsons, 5 Jackson Hemopo, 6 Harrison Brewer, 7 Antonio Kiri Kiri, 8 Heiden Bedwell-Curtis, 9 Jamie Booth, 10 Otere Black, 11 Nathan Tudreu, 12 Ngani Laumape, 13 Jason Emery, 14 Luther Hirini, 15 Ambrose Curtis
Reserves: 16 Hunter Prescott, 17 Fraser Armstrong, 18 Jake Ilnicki, 19 Liam Hallam-Eames, 20 Valentina Mapapalangi, 21 Toby Morland, 22 Sam Malcolm, 23 Hamish Northcott

Oct
2
(1747 Views / 0 Upvotes)
14 Replies
TEAM PLAYED POINTS STILL TO PLAY
Otago 8 29 Counties (h) Manawatu (a)
Wellington 7 28 Manawatu (a) Taranaki (h) Waikato (h)
North Harbour 7 19 Canterbury (a) Tasman (h) Northland (a)
Manawatu 7 15 Wellington (h) BOP (a) Otago (h)
BOP 8 13 Manawatu (h) Hawkes Bay (a)
Northland 8 9 Southland (a) Harbour (h)
Southland 8 6 Northland (h) Tasman (a)

Semi Finals

Harbour and Manawatu both have a relatively hard run in.
BOP might be able to squeeze in despite having less games to play?


Wooden Spoon

If Northland can beat Southland this round then Southland will finish last.. but it is in Invercargill

Oct
2
(56710 Views / 0 Upvotes)
32 Replies
TEAM PLAYED POINTS STILL TO PLAY
Canterbury 8 35 Harbour (h) Counties (a)
Taranaki 8 27 Wellington (a) Auckland (h)
Auckland 8 27 Tasman (h) Taranaki (a)
Counties 8 25 Otago (a) Canterbury (h)
Tasman 7 22 Auckland (a) Harbour (a) Southland (h)
Waikato 8 20 Hawkes Bay (h) Wellington (a)
Hawke's Bay 8 14 Waikato (a) BOP (h)

Semi Finals

Some big games left amongst the the contenders (home team first):
Auckland vs Tasman
Counties vs Canterbury
Taranaki vs Auckland

Auckland with the hardest run in
Tasman can make up the most ground
Waikato need a bit of luck with other results


Relegation

Waikato vs Hawkes Bay has become an important match after the Taniwha result. Waikato could get passed by HB in the final round if they drop this one

Technically Tasman could still drop but they just need a couple of bonus points to be safe.

Sep
30
(36448 Views / 0 Upvotes)
392 Replies

A bit early but with the latest signings, what will the Blues look like in 2017 ?
So among the "new" players, we will see Manu, Hodgman and Pulu.
The First XV could be :
Manu
Parsons
Faumuina
Tuipolutu
X
Kaino
Gibson
Luatua / Ioane
Pulu
West / Francis
Moala
SBW
Ioane
Duffie
Nanai

Subs
Moulds
Hodgman
Ofa T
X
Ioane / Luatua
Guyton
West / Francis
Visinia

The weakest spot is at lock. Who will be Pat T's partner ? Scrafton ? He is unproven at this level. Or a new player ? (Rarasea, Martin ?) Unproven too ...
Any idea ?

Looks like your connection to The Silverfern.com was lost, please wait while we try to reconnect.