NPC Teams


Otago v Northland - Dunedin

23rd October, 7:05 PM

Otago

15 Michael Collins, 14 Freedom Vahaakolo, 13 Josh Timu, 12 Matt Whaanga, 11 Jona Nareki, 10 Jono Hickey, 9 Kayne Hammington, 8 Sione Misiloi, 7 Dylan Nel, 6 Charles Elton, 5 Josh Dickson, 4 Jack Regan, 3 Josh Hohneck, 2 Liam Coltman, 1 Jamie Mackintosh
Reserves: 16 Ricky Jackson, 17 Jonah Aoina, 18 Hisa Sasagi, 19 Will Tucker, 20 Nasi Manu, 21 James Arscott, 22 Harrison Boyle, 23 Giovanni Leituala

Northland

1 Luatangi Li, 2 Jordan Olsen ©, 3 Kalolo Tuiloma, 4 Josh Goodhue, 5 Temo Mayanavanua, 6 Tom Robinson, 7 Kara Pryor, 8 Matt Matich, 9 Will Grant, 10 Dan Hawkins, 11 Pisi Leilua, 12 Kalani Going, 13 Rene Ranger, 14 Jone Macilai, 15 Scott Gregory
Reserves: 16 Paddy Atkins, 17 Ross Wright, 18 Coree Te Whata-Colley, 19 Sam Caird, 20 Rob Rush, 21 Sam Nock, 22 Johnny Cooper, 23 Brady Rush


Bay of Plenty v Canterbury - Tauranga

24th October, 2:05 PM

Bay of Plenty

1 Jordan Lay, 2 Kurt Eklund, 3 Jeff Thwaites, 4 Stan Van den Hoven, 5 Kane Le’aupepe, 6 Joe Johnston 7 Mitch Karpik 8 Sam Dickson, 9 Luke Campbell, 10 Otere Black ©, 11 Joe Webber 12 Chase Tiatia, 13 Mathew Skipwith-Garland, 14 Emoni Narawa, 15 Kaleb Trask
Reserves: Nathan Vella, Tevita Mafileo, Ross Geldenhuys, Scott Curry, Zane Kapeli, Leroy Carter, Dan Hollinshead, Cole Forbes

Canterbury

Andrew Knewstubb, Chay Fihaki, Ngatungane Punivai, Rameka Poihipi, Josh McKay, Fergus Burke, Ere Enari, Cullen Grace, Tom Christie, Reed Prinsep ©, Sam Darry, Mitchell Dunshea, Tamaiti Williams, Shilo Klein, Daniel Lienert-Brown
Reserves: Scott Mellow, Finlay Brewis, Fletcher Newell, Luke Romano, Billy Harmon, Mitchell Drummond, Brett Cameron, Dallas McLeod


Hawkes Bay v Manawatu - Napier

24th October, 4:35 PM

Hawkes Bay

15 Caleb Makene, 14 Lolagi Visinia, 13 Stacey Ili, 12 Danny Toala, 11 Neria Fomai, 10 Lincoln McClutchie, 9 Folau Fakatava, 8 Devan Flanders, 7 Brendon O’Connor, 6 Marino Mikaele-Tu’u, 5 Tom Parsons, 4 Geoff Cridge, 3 Joe Apikotoa, 2 Ash Dixon, 1 Pouri Rakete-Stones
Reserves: 16 Kianu Kereru-Symes, 17 Jason Long, 18 Joel Hintz, 19 Isaia Walker-Leawere, 20 Gareth Evans, 21 Connor McLeod, 22 Jonah Lowe, 23 Kurt Baker

Manawatu

1 Solomona Sakalia, 2 Sam Stewart, 3 Michael Alaalatoa, 4 Micaiah Torrance-Read, 5 Liam Mitchell, 6 Howden Te Kamaka, 7 Shamus Hurley-Langton, 8 Kirk Tufuga, 9 Jamie Booth, 10 Ben Wyness, 11 Te Rangatira Waitokia, 12 James Tofa, 13 Josiah Maraku, 14 Nigel Ah Wong, 15 Nehe Milner-Skudder
Reserves: Siua Maile, Tietie Tuimauga, Paulo Leleisiuao, Teofilo Paulo, Johnny Galloway, Bryn Wilson, Drew Wild, Adam Boult


North Harbour v Auckland - Albany

24th October, 7:05 PM

North Harbour

1 Nic Mayhew, 2 Luteru Tolai, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Jacob Pierce, 6 Ethan Roots, 7 Dillon Hunt, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Bryn Gatland, 11 Tomas Aoake, 12 Jack Heighton, 13 James Little, 14 Asaeli Tikoirotuma, 15 Shaun Stevenson.
Reserves: 16 Zane Turner, 17 Teague McElroy, 18 Jimmy Roots, 19 Xavier Cowley-Tuioti, 20 Tim Sail, 21 Lewis Gjaltema , 22 Antonio Mikaele-Tu’u , 23 Jared Page

Auckland

1 James Lay, 2 Leni Apisai, 3 Marcel Renata, 4 Scott Scrafton, 5 Hamish Dalzell, 6 Adrian Choat ©, 7 Blake Gibson, 8 Akira Ioane, 9 Jonathan Ruru, 10 Harry Plummer, 11 Tanielu Tele’a, 12 Inga Finau, 13 Tumua Manu, 14 AJ Lam, 15 Zarn Sullivan
Reserves: 16 Mike Sosene-Feagai, 17 Jarred Adams, 18 Marco Fepulea’i, 19 Liam Hallam-Eames, 20 Sione Tuipulotu, 21 Danny Tusitala, 22 Simon Hickey, 23 Joel Cobb


Tasman v Southland - Nelson

25th October, 2:05 PM

Tasman

TBA

Southland

1 Joseph Walsh, 2 Sabastian Siataga, 3 Christopher Apoua, 4 Craig Smith, 5 Raymond Tatafu, 6 Charles Alaimalo, 7 Tony Lamborn, 8 Arese Poliko, 9 Liam Howley, 10 Gregory Dyer, 11 Kieran Lee, 12 Raymond Nu’u, 13 Isaac Te Tamaki, 14 Tevita Latu, 15 Rory van Vugt
Reserves: Greg Pleasants-Tate, Niko Manaena, Viliami Tosi, Glenn Preston, Jacob Coghlan, Scott Eade, Jaye Thompson


Counties v Wellington - Pukekohe

25th October, 2:05 PM

Counties

1 Ezekiel Lindenmuth, 2 Donald Maka, 3 Conan O’Donnell, 4 Mickey Wooliams 5: Potu Leavasa, 6 Sam Slade, 7 Alamanda Motuga, 8 Kieran Read, 9 Jonathan Taumateine, 10 Jason Robertson, 11 Etene Nanai-Seturo 12: Latiume Fosita 13: Sione Molia ©, 14 Tevita Nabura, 15 Luteru Laulala
Reserves: Zuriel Toniatama, Clinton Malolua, Suetena Asomua, Matiaha Martin, Viliame Taulani, Cameron Roigard, Baden Kerr, Kirisi Kuridrani

Wellington

Ruben Love, Wes Goosen, Billy Proctor, Vince Aso, Julian Savea, Jackson Garden-Bachop, Connor Collins, Teariki Ben-Nicholas, Mateaki Kafatolu, Vaea Fifita, Naitoa Ah Kuoi, James Blackwell (captain), Alex Fidow, James O’Reilly, Xavier Numia.
Reserves: Tyrone Thompson, Morgan Poi, Ben Aumua-Peseta, Caleb Delany, Sam Smith, Kemara Hauiti-Parapara, Aidan Morgan, Pepesana Patafilo


Waikato v Taranaki - Hamilton

25th October, 4:35 PM

Waikato

TBA

Taranaki

1 Jared Proffit, 2 Ricky Riccitelli, 3 Reuben O’Neill, 4 Josh Lord, 5 Mitchell Brown ©, 6 Mitchell Crosswell, 7 Lachlan Boshier, 8 Kaylum Boshier, 9 Lisati Milo-Harris, 10 Stephen Perofeta, 11 Codey Rei, 12 Lukas Halls, 13 Sean Wainui, 14 Jacob Ratumaitavuki Kneepkens, 15 Jayson Potroz
Reserves: 16 Bradley Slater, 17 Chris Gawler, 18 Donald Brighouse, 19 Findlamor Hoeata, 20 Tom Florence, 21 Wawrick Lahmert, 22 Brayton Northcott-Hill, 23 Lewis Ormond