NPC Teams - Round 1

Southland v Northland - Invercargill

8th August, 7:35 PM

Josh Moorby, Isaac Te Tamaki, Seb Wileman, Ray Nu'u, Lausii Taliauli, Marty McKenzie (vc), Logan Crowley, Bill Fukofuka, Phil Halder, Charles Alaimalo, Mike McKee, Ray Tatafu, Morgan Mitchell, Flynn Thomas (c), Ethan de Groot
Reserves: Brayden Mitchell, Joe Walsh, Chris Apoua, Ben Fotheringham, Matt James, Nico Costa, Scott Eade, Moses Faletolu



Scott Gregory, Jordan Hyland, Matt Johnson, Blake Hohaia, Pisi Leilua, Jack Debreczeni, Sam Nock, Aorangi Stokes, Matt Matich, Sam McNamara, Josh Goodhue, Temo Mayanavanua, Corey Te Whata-Colley, Jordan Olsen, Isileli Tu'ungafasi.
Reserves: Paddy Jo Atkins, Ross Wright, Jack Straker, Sam Caird, Kane Jacobson, Will Grant, Tom Smith, Jonty Rae


Auckland v North Harbour - Auckland

9th August, 7:35 PM

1 Alex Hodgman, 2 Robbie Abel, 3 Marcel Renata, 4 Jack Whetton, 5 Jamie Lane, 6 Waimana Riedlinger-Kapa, 7 Blake Gibson (co-c), 8 Hoskins Sotutu, 9 Jonathan Ruru, 10 Harry Plummer, 11 Caleb Clarke, 12 TJ Faiane (co-c), 13 Tanielu Tele’a, 14 AJ Lam, 15 Salesi Rayasi
Reserves: 16 Leni Apisai, 17 Ezekiel Lindenmuth, 18 Marco Fepulea’i, 19 Lyndon Dunshea, 20 Adrian Choat, 21 Danny Tusitala, 22 D’Angelo Leuila, 23 Kurt Heatherley



1 Karl Tu'inukuafe, 2 Luteru Tolau, 3 Sione Mafileo, 4 Gerard Cowley-Tuioti, 5 Jacob Pierce, 6 Ethan Roots, 7 Dillon Hunt, 8 Murphy Taramai, 9 Bryn Hall, 10 Jared Page, 11 Mark Telea, 12 Harrison Groundwater, 13 Asaeli Tikoirotuma, 14 Matt Duffie, 15 Shaun Stevenson
Reserves: 16 David Meki, 17 Nick Mayhew, 18 Luatangi Li, 19 Ben Nee-Nee, 20 Lotu Inisi, 21 Lewis Gjaltema, 22 Matt McGahan, 23 Tomas Aoke


Tasman v Wellington - Blenheim

10th August, 2:05 PM

1 Ryan Coxon, 2 Andrew Makalio, 3 Tyrel Lomax, 4 Quinten Strange, 5 Shannon Frizell, 6 Ethan Blackadder, 7 Sione Havili, 8 Liam Squire, 9 Finlay Christie, 10 Mitchell Hunt, 11 Leicester Fainga'anuku, 12 Alex Nankivell, 13 Levi Aumua, 14 Will Jordan, 15 David Havili (c)
Reserves: 16 Hugh Roach, 17 Sam Prattley, 18 Isaac Salmon, 19 Te Ahiwaru Cirikidevta, 20 Jordan Taufua, 21 Declan Smith, 22 Tim O'Malley, 23 Tima Fainga'anuku

15 Connor Garden-Bachop, 14 Wes Goosen, 13 Billy Proctor, 12 Peter Umaga-Jensen, 11 Ben Lam, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Kemara Hauiti-Parapara, 8 Teariki Ben-Nicholas, 7 Du'Plessis Kirifi (c), 6 Mateki Kafatolu, 5 James Blackwell, 4 Naitoha Ah Kuoi, 3 Alex Fidow, 2 James O'Reilly, 1 Xavier Numia
Reserves: 16 Kaliopasi Uluilakepa, 17 Sef Fa'agase, 18 Morgan Poi, 19 Josh Furno, 20 Galu Taufale, 21 Connor Collins, 22 Piri Paraone, 23 Vince Aso


Counties Manukau v Taranaki - Pukekohe

10th August, 4:35 PM

15 Andrew Kellaway 14 Kirisi Kuridrani 13 Cardiff Vaega 12 Sonny Bill Williams 11 Etene Nanai-Seturo 10 Riley Hohepa 9 Jonathan Taumateine 8 Malgene Ilaua 7 Sam Henwood 6 Samuel Slade 5 Daymon Leasuasu 4 Sikeli Nabou 3 Tim Metcher 2 Joseph Royal 1 Conan O’Donnell
Reserves: Donald Maka, Mark Royal, Suetena Asomua, Johnathan Kawau, Dan Hyatt, Liam Daniela, Nathaniel Apa, Kalione Hala



Reuben O'Neill, Ricky Riccitelli, Donald Brighouse, Tupou Vaa'i, Mitch Brown (c), Kaylum Boshier, Lachlan Boshier, Pita Gus Sowakula, Te Toiroa Tahuriorangi, Daniel Waite, Jackson Ormond, Teihorangi Walden, Sean Wainui, Waisake Naholo, Jayson Potroz
Reserves: Scott Mellow, Chris Gawler, Kyle Stewart, Jesse Parete, Johnny Faletogoa'i-Malase, Warwick Lahmert, Regan Verney, Kini Naholo


Waikato v Canterbury - Hamilton

10th August, 7:35 PM

1 Ayden Johnstone, 2 Samisoni Taukei’aho, 3 Josh Iosefa-Scott, 4 Tim Bond, 5 James Thompson, 6 Hamilton Burr, 7 Mitch Jacobson, 8 Murray Iti, 9 Jack Stratton, 10 Fletcher Smith, 11 Brandon Muszekenyedzi, 12 Dwayne Sweeney (c), 13 Quinn Tupaea, 14 Bailyn Sullivan, 15 Tyler Campbell
Reserves: 16 Sam Cooper, 17 Ollie Norris, 18 Sefo Kautai, 19 Api Naikatini, 20 Simon Parker, 21 Raniera Takarangi, 22 Rivez Reihana, 23 Louis Rogers



Tyler Campbell, Bailyn Sullivan, Quinn Tupaea, Dwayne Sweeney, Brandon Muszekenyedzi, Fletcher Smith, Jack Stratton, Murray Iti, Mitch Jacobson, Hamilton Burr, James Thompson, Tim Bond, Josh Iosefa-Scott, Samisoni Taukei'aho, Ayden Johnstone
Reserves: Sam Cooper, Ollie Norris, Sefo Kautai, Api Naikatini, Simon Parker, Raniera Takarangi, Rivez Reihana, Louis Rogers


Bay of Plenty v Otago - Tauranga

11th August, 2:05 PM

15 Chase Tiatia, 14 Emoni Narawa, 13 Joe Webber, 12 Mathew Skipwith-Garland, 11 Fa’asiu Fuatai, 10 Dan Hollinshead, 9 Richard Judd, 8 Abraham Papali’i, 7 Mitchell Karpik, 6 Hugh Blake, 5 Baden Wardlaw, 4 Aaron Carroll, 3 Jeff Thwaites, 2 Nathan Harris, 1 Aidan Ross
Reserves: Kurt Eklund, Tom McHugh, Tevita Mafileo, Hoani Matenga, Ajay Lafaele-Mua, Luke Campbell, Jason Robertson, Pryor Collier

15 Taylor Haugh, 14 Henry Purdy, 13 Aleki Morris-Lome, 12 Patelesio Tomkinson, 11 Jona Nareki, 10 Vilimoni Koroi, 9 Kayne Hammington, 8 Dylan Nel, 7 Slade McDowall, 6 James Lentjes, 5 Josh Dickson, 4 Joe Latta, 3 Hisa Sasagi, 2 Nic Souchon, 1 Aki Seiuli
Reserves: Sekonaia Pole, Jonah Aoina, George Bower, Louis Conradie, Sione Misiloi, Rowan Gouws, William Ngatai, Lisala Halaeva


Manawatu v Hawke’s Bay - Palmerston North

11th August, 4:45 PM

1 Fraser Armstrong, 2 Sam Stewart, 3 Paulo Leleisiuao, 4 Fraser Stone, 5 Liam Mitchell, 6 Nick Crosswell, 7 Johnny Galloway, 8 Brayden Iose, 9 Jamie Booth, 10 Otere Black, 11 Adam Boult, 12 Hamish Northcott, 13 Rob Thompson, 14 Te Rangatira Waitokia, 15 Sam Malcolm
Reserves: Nick Grogan, Sione Fa’alalei, Samuela Tawake, Sione Tuipulotu, Sam Wasley, Griffin Culver, James Tofa, Ben Werthmuller

1 Pouri Rakete-Stones, 2 Ash Dixon, 3 Joel Hintz, 4 Geoff Cridge, 5 Tom Parsons, 6 Devan Flanders, 7 Brendon O’Connor, 8 Gareth Evans, 9 Folau Fakatava, 10 Lincoln McClutchie, 11 Mason Emerson, 12 Danny Toala, 13 Sam McNicol, 14 Ollie Sapsford, 15 Caleb Makene
Reserves: Kianu Kereru-Symes, Tim Farrell, Namatahi Waa, Isaia Walker-Leawere, Josh Kaifa, Zach Donaldson, Neria Fomai, Stacey Ili