NPC Teams - Round 2

Northland v Auckland - Whangarei

15th August, 7:35 pm

1 Isileli Tu'ungafasi, 2 Jordan Olsen, 3 Corey Te Whata-Colley, 4 Temo Mayanavanua, 5 Josh Goodhue, 6 Sam McNamara, 7 Matt Matich, 8 Jaycob Matiu, 9 Sam Nock, 10 Dan Hawkins, 11 Pisi Leilua, 12 Matt Johnson, 13 Scott Gregory, 14 Jordan Hyland, 15 Jack Debreczeni
Reserves: 16 Paddy Jo Atkins, 17 Ross Wright, 18 Jack Straker, 19 Sam Caird, 20 Jarod Brynes, 21 Will Grant, 22 Blake Hohaia, 23 Renata Roberts-Te Nana



1 Alex Hodgman, 2 Leni Apisai, 3 Marcel Renata, 4 Jamie Lane, 5 Jack Whetton, 6 Waimana Riedlinger-Kapa, 7 Blake Gibson (co-c), 8 Hoskins Sotutu, 9 Jonathan Ruru, 10 Harry Plummer, 11 Caleb Clarke, 12 TJ Faiane (co-c), 13 Tanielu Tele’a, 14 AJ Lam, 15 Salesi Rayasi
Reserves: 16 Michael Lea, 17 Ezekiel Lindenmuth, 18 Marco Fepulea’i, 19 Peter-Chanel Tagaloa, 20 Dalton Papalii, 21 Danny Tusitala, 22 D’Angelo Leuila, 23 Kurt Heatherley


North Harbour v Counties Manukau - Albany

16th August, 5:45 pm

1 Karl Tu’inukuafe 2 Luteru Tolai 3 Sione Mafileo 4 Gerard Cowley-Tuioti 5 Ben Nee-Nee 6 Ethan Roots 7 Dillon Hunt 8 Murphy Taramai 9 Bryn Hall 10 Jared Page 11 Mark Telea 12 Harrison Groundwater 13 Asaeli Tikoirotuma 14 Matt Duffie 15 Shaun Stevenson
Reserves: 16 David Meki, 17 Nic Mayhew, 18 Luatangi Li, 19 Jacob Pierce, 20 Lotu Inisi, 21 Brad McNaughton, 22 Matt McGahan, 23 James Little

1 Conan O’Donnell 2 Joseph Royal 3 Tim Metcher 4 Mickey Woolliams 5 Daymon Leasuasu 6 Samuel Slade 7 Sam Henwood 8 Malgene Ilaua 9 Jonathan Taumateine 10 Riley Hohepa 11 Kalione Hala 12 Cardiff Vaega 13 Nathaniel Apa 14 Kirisi Kuridrani 15 Andrew Kellaway
Reserves: 16 Donald Maka, 17 Sean Bagshaw, 18 Suetena Asomua, 19 Johnathan Kawau, 20 Dan Hyatt, 21 Liam Daniela, 22 Nikolai Foliaki, 23 Liam Fitzsimons


Hawke’s Bay v Wellington - Napier

16th August, 7:45 pm

1 Pouri Rakete-Stones 2 Ash Dixon 3 Joel Hintz 4 Geoff Cridge 5 TomParsons 6 Devan Flanders 7 Brendon O'Connor 8 Gareth Evans 9 Folau Fakatava 10 Lincoln McClutchie 11 Mason Emerson 12 Danny Toala 13 Danny Ili 14 Stacey Sapsford 15 Caleb Makene
Reserves: 16 Kianu Kereru-Symes, 17 Ben May, 18 Namatahi Waa, 19 Isaia Walker-Leawere, 20 Josh Kaifa/Solomone Funaki, 21 Zach Donaldson, 22 Timo Vaiusu, 23 Neria Fomai



15 Billy Proctor, 14 Wes Goosen, 13 Vince Aso, 12 Peter Umaga-Jensen, 11 Pepesana Patafilo, 10 Jackson Garden-Bachop, 9 Kemara Hauiti-Parapara, 8 Teariki Ben-Nicholas, 7 Du'Plessis Kirifi (c), 6 Mateki Kafatolu, 5 James Blackwell, 4 Josh Furno, 3 Alex Fidow, 2 Asafo Aumua, 1 Xavier Numia
Reserves: 16 James O'Reilly, 17 Morgan Poi, 18 Sef Fa'agase, 19 Galu Taufale, 20 Luke Tau'alupe, 21 Connor Collins, 22 Thomas Umaga-Jensen, 23 Trent Renata


Manawatu v Taranaki - Palmerston North

17th August, 2:05 pm

1 Fraser Armstrong, 2 Nick Grogan, 3 Samu Tawake, 4 Liam Mitchell, 5 Fraser Stone, 6 Nick Crosswell, 7 Johnny Galloway, 8 Brayden Iose, 9 Jamie Booth, 10 Otere Black, 11 Adam Boult, 12 Hamish Northcott, 13 Rob Thompson, 14 Ben Werthmuller, 15 Sam Malcolm
Reserves: 16 Sam Stewart, 17 Fa’alelei Sione, 18 Paulo Leleisiuao, 19 Tom Hughes, 20 Sione Tu’ipulotu, 21 Griffin Culver, 22 James Tofa, 23 Josiah Maraku

Reuben O'Neill, Ricky Riccitelli, Donald Brighouse, Jesse Parete, Mitch Brown (c), Heiden Bedwell-Curtis, Lachlan Boshier, Pita-Gus Sowakula, Te Toiroa Tahuriorangi, Daniel Waite, Kini Naholo, Teihorangi Walden, Sean Wainui, Jackson Ormond, Jayson Potroz,
Reserves: Scott Mellow, Chris Gawler, Kyle Stewart, Tupou Vaa'i, Kaylum Boshier, Lisati Milo-Harris*, Regan Verney, Brayton Northcott-Hill


Otago v Southland (RS) - Dunedin

17th August, 4:35 pm

Josh Moorby, Isaac Te Tamaki, Moses Faletolu, Ray Nu'u, Lausii Taliauli, Marty McKenzie, Logan Crowley, Bill Fukofuka, Phil Halder, Charles Alaimalo, Mike McKee, Ray Tatafu, Morgan Mitchell, Flynn Thomas, Ethan De Groot
Reserves: Greg Pleasants-Tate, Joe Walsh, Chris Apoua, Ben Fotheringham, Matt James, Nico Costa, Scott Eade, Lewis Ormond.



Taylor Haugh, Henry Purdy, Aleki Morris-Lome, Sio Tomkinson, Jona Nareki, Vilimoni Koroi, Kayne Hammington, Dylan Nel, Slade McDowall, James Lentjes (c), Josh Dickson, Joe Latta, Hisa Sasagi, Sekonaia Pole, Aki Seiuli
Reserves: Nic Souchon, Jonah Aoina, Giorgio Bower, Adam Thomson, Sione Misiloi, Rowan Gouws, Matt Whaanga, Michael Collins


Canterbury v Tasman - Christchurch

18th August, 2:05 pm

Josh McKay, Ngane Punivai, Tim Bateman, Remeka Poihipi, Sam Gilbert, Brett Cameron, Mitchell Drummond, Luke Whitelock (captain), Billy Harmon, Whetukamokamo Douglas, Reed Prinsep, Luke Romano, Siate Tokolahi, Brodie McAlister, Daniel Lienert-Brown
Reserves: Seb Siataga, Harry Allan, Michael Alaalatoa, Will Tucker, Tom Christie, Ere Enari, Fergus Burke, Inga Finau

David Havili (captain), Will Jordan, Levi Aumua, Alex Nankivell, Leicester Fainga'anuku, Mitchell Hunt, Finlay Christie, Jordan Taufua, Sione Havili, Ethan Blackadder, Shannon Frizell, Quinten Strange, Tyrel Lomax, Andrew Makalio, Ryan Coxon
Reserves: Hugh Roach, Sam Prattley, Isaac Salmon, Pari Pari Parkinson, Liam Squire, Declan Smith,Tim O'Malley, Fainga'anuku


Bay of Plenty v Waikato - Rotorua

18th August, 4:35 pm

1 Aidan Ross 2 Nathan Harris 3 Ross Geldenhuys 4 Aaron Carroll 5 Alex Ainley 6 Hugh Blake 7 Mitchell Karpik 8 Hoani Matenga 9 Richard Judd 10 Dan Hollinshead 11 Fa'asiu Fuatai 12 Mathew Skipwith-Garland 13 Joe Webber 14 Joseva Ravouvou 15 Chase Tiatia
Reserves: 16 Nathan Vella, 17 Tom McHugh, 18 Jeff Thwaites, 19 Baden Wardlaw, 20 Ajay Lafaele-Mua, 21 Luke Campbell, 22 Jason Robertson, 23 Emoni Narawa

1 Ayden Johnstone, 2 Samisoni Taukei’aho, 3 Josh Iosefa-Scott, 4 Tim Bond, 5 James Thompson, 6 Hamilton Burr, 7 Mitch Jacobson, 8 Murray Iti, 9 Jack Stratton, 10 Fletcher Smith, 11 Valynce Te Whare, 12 Dwayne Sweeney (c), 13 Quinn Tupaea, 14 Bailyn Sullivan, 15 Rivez Reihana
Reserves: 16 Sam Cooper, 17 Ollie Norris, 18 Sefo Kautai, 19 Antonio Shalfoon, 20 Simon Parker, 21 Raniera Takarangi, 22 Louis Rogers, 23 Newton Trudreu